Sprawozdanie z realizacji zadań maj 2023

Podczas zajęć w maju uczniowie korzystali z:

  • klocków Lego Spike Essential,
  • klocków Lego Spike Prime,
  • drukarki 3D Makerbot Sketch
  • portalu do projektowania Tinkercad
  • aparatu fotograficznego z akcesoriami.

Poniżej znajduje się comiesięczny opis działań młodzieży z krótką fotorelacją. Więcej szczegółów można znaleźć w galerii szkolnej oraz migawki z tych zajęć na kanale Youtube.
Klasy 4:
Jedna z grup, korzystając z Spike Essential, budowała diabelski młyn. W oparciu o dostępne silniki i inne akcesoria zaprogramowała i zmodyfikowała wg własnego uznania działanie tego robota.
Grupa druga natomiast zajęła się budową robota huśtawki. Poza tym obie grupy poznały budowę i zasadę działania spychacza. W oparciu o tę wiedzę uczniowie skonstruowali robota spychacz, jednocześnie programując jego działanie. Poza tym powstał również model robota samochodu.

Zdjęcia poniżej:

Klasy starsze wykorzystując klocki LEGO SPIKE Prime zbudowali prosty manipulator. Konstrukcja poprzedzona była krótkim wstępem do tego, czym w ogóle są manipulatory i do czego są wykorzystywane.


Oglądając kilka animacji poznali zasadę działania tego urządzenia. Wiedza ta wykorzystana została do stworzenia skryptu, który uruchomił tenże manipulator.

Poza tym po prawie rocznych zajęciach przyszedł czas, by stworzyć robota bazowego, którego głównym zadaniem jest poruszania się wzdłuż czarnej linii - follow the line.

W ramach roku kopernikańskiego przeprowadzono zajęcia w klasach trzecich i szóstych z obsługi drukarki 3D. Uczniowie nauczyli się ładować i wymieniać filament w drukarce. Dowiedzieli się na czym polega proces drukowania, począwszy od projektowania 3D, przygotowaniu go do wydruku, a skończywszy na wyjęciu gotowego produktu z drukarki.