Sprawozdanie z realizacji zadań - grudzień 2022

Na zajęciach z robotyki w tym miesiącu uczniowie wykorzystywali następujące narzędzia:

  1. klocki LEGO Spike Essential
  2. klocki LEGO Spike Prime
  3. Drukarka 3D Makerbot Sketch
  4. aparat fotograficzny
  5. Aplikacje do modelowania 3D - Tinkercad oraz do druku 3d Cloud.Makerbot

 W klasach młodszych tradycyjnie wykorzystane były klocki Spike Essential. Uczniowie skupili się na dwóch projektach. Jeden dotyczył pewnej odmiany karuzeli - wirujących filiżanek a drugi - kolejki linowej. Poniżej kilka zdjęć z tych zajęć.

 

 Uczniowie klas szóstych kontynuowali zajęcia z robotem bazowym. Wykorzystując żyroskop wbudowany w kostkę starali się tak zaprogramować robota, by potrafił poruszać się po kwadracie.

Robot bazowy - kilka zdjęć:

 

W najstarszej grupie dominował robot czołg mostowy. Uczniowie kończyli projekt z listopada, rozbudowując skrypt, tak by ten czołg potrafił pokonywać niewielkiej długości (ok. 10cm) "przepaści" wykorzystując w tym celu ultradźwiękowy czujnik odległości i pewną korektę pracy silników burtowych. Wybrane zdjęcia poniżej:

Poza tym młodzież praktycznie zapoznała się z:

  • budową drukarki 3D - szkoła nasza posiada drukarkę Sketch  firmy Makerbot.
  • w jaki sposób przygotować drukarkę do pracy,
  • w jaki sposób załadować i rozładować materiał (filament) do drukarki
  • na czym polega wstępne nagrzewanie drukarki

 

grupowe przycinanie filamentu :)

załadowanie filamentu do drukarki

 Kolejny krok do tworzenia i drukowania brył 3D to wykorzystanie aplikacji internetowej Tinkercad. Uczniowie stosując metodę bezpiecznego logowania się do tego narzędzia poznali elementarz modelowania 3D. Tworząc proste bryły na płaszczyźnie roboczej poznali sposoby obracania bryły w trzech płaszczyznach, modyfikowania rozmiaru, wycinania otworów, itp. Poznali sposoby łączenia kilku brył w jedną. Wiedza ta pozwoliła uczniom na zaprojektowanie własnego breloczka do kluczy. Poniżej dwa projekty z jednym wydrukiem:

 

 

 Kończąc tekst zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć w galerii szkolnej oraz filmiku na kanale Youtube