Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu...

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.

Drodzy rodzice w tych niecodziennych okolicznościach, jakie nas spotkały, podpowiadamy w jaki sposób zorganizować naukę dziecka w domu. Dobrze jest nauczyć je pracy w odpowiednim rytmie. Dziecko musi uczyć się systematycznie, dlatego przyzwyczajaj je, że lekcje należy odrabiać regularnie.

  1. Pamiętaj w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Dlatego wyłącz telwwizor i radio, zamknij drzwi do pokoju.
  2. Ustal godziny, w których dziecko sie uczy. Najlepiej żeby była to stała pora dnia.
  3. Zadbaj o to by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
  4. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.
  5. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza .
  6. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność .
  7. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Wspieraj, ale nie wyręczaj.
  8. W młodszych klasach sprawdzaj, czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.
  9. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
  10. W miarę możliwości spędzaj czas z dzieckiem (np. zabawa, gry planszowe, czytanie, oglądanie ciekawych filmów, prace plastyczne, dyskusje nt. filmów, książek i inne).

 

Motywacja i wsparcie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

Zanim dziecko zacznie odrabiać lekcje, omów z nim, co ma do zrobienia. Niech przejrzy w twojej obecności zeszyty i oceni, czy samo da sobie z tym radę i czy będzie miało problemy ze zrozumieniem. Pomóż mu zrozumieć zadania. Jeśli nie ma już żadnych problemów, dziecko powinno usiąść w swoim pokoju i wziąć się do lekcji. Jeśli pojawią się trudności, dziecko powinno dać sobie z nimi radę samodzielnie, nawet jeśli popełni jakiś błąd. Ważne jest, żeby ten wysiłek podjęło samo. Dodaj mu odwagi i przypomnij o ustaleniach.